- Written by Nikola Kasalica
Druženje u biblioteci
Našu biblioteku posjetili su članovi Bibliotečke družine OŠ “Mileva Lajović-Lalatović” zajedno sa bibliotekarkom Tanjom Aprcović.
Naši učenici VII razreda su ih srdačno dočekali. Razgovarali su o čitanju, omiljenim knjigama, preporučivali naslove koje treba pročitati. Razmijenili su iskustva o tome kako je organizovan rad u našim bibliotekama, u čemu su slične, a po čemu različite.
Na kraju smo se dogovorili da ovi susreti budu što češći jer su se učenici upoznali, zbližili, naučili nešto novo i interesantno. Dogovorili smo se da sledeći put mi dođemo u goste.
Bibliotekarka, Sanja Koljenšić-Malešević
- Written by Vera Backovic
Oktobar- mjesec knjige i školskih biblioteka
Četvrtog ponedjeljka mjeseca oktobra 1999. godine obilježen je prvi Međunarodni dan školskih biblioteka koji se osam godina kasnije proširio na cijeli oktobar i prerastao u Međunarodni mjesec školskih biblioteka. Projekt je pokrenula Međunarodna organizacija školskih bibliotekara (International Association of School Librarianship – IASL).
Tokom oktobra mjeseca 2022. u biblioteci su se okupljali naši najmlađi. Prvo su to bili učenici prvog razreda, zajedno sa svojim učiteljicama i vaspitačicama. Kroz razgovor, saznali su kako se koristi biblioteka i koja pravila ponašanja treba poštovati prilikom boravka u njoj. Sa učenicima je razgovarano o značaju knjige i čitanja.
Odjeljenje II2, sa svojom učiteljicom, je imalo čas u biblioteci. Oni su donijeli knjige na poklon koje će moći da koriste svi učenici naše škole.
Organizovana je Akcija “Knjiga za biblioteku”.
Sve ove aktivnosti imale su za cilj da se prisjetimo zašto je čitanje važno i da istaknemo značaj biblioteke.
Pismenost i sposobnost čitanja su ključni uslovi za aktivno učešće i funkcionisanje pojedinca u društvu. Čitanjem se dolazi do potrebnih informacija, čitanjem se obrazuje, čitanjem se širi i razvija sposobnost mišljenja, razvija se čovjek kao osoba i stiče samopouzdanje. Takođe, čitanjem se zabavlja, krati vreme, obogaćuje emocionalni život i pojedinca čini kreativnijim i maštovitijim. Kroz čitanje književnih djela ne uči se samo o pojedinom piscu i sadržaju teksta, već o ljudima, vremenima, običajima, društvima, ali i o sebi.
Čitanje književnih djela važno je i zbog aktivnog korišćenja jezikom, zbog prepričavanja vlastitih iskustava i mogućnosti da budemo kreativni i stvorimo svoje književno djelo. Da bismo bili uspješni u pisanju, treba da čitamo djela velikih pisaca i učimo od njih kako da napišemo pjesmu, priču, roman.
Bibliotekarka, Sanja Koljenšić-Malešević
- Written by Vera Backovic
Akcija "Knjiga za biblioteku"
Ove školske 2022-23. godine, u okviru aktivnosti koje su vezane za obilježavanje Dječje nedjelje (prva sedmica oktobra),u našoj Školi organizovana je akcija "Knjiga za biblioteku". Učenici su mogli da poklone knjigu biblioteci i tako obogate njen knjižni fond potrebnim naslovima. Veliki broj učenika se odazvao, a posebno možemo istaći one iz odjeljenja: II2, IV1, IV3, V1, VIII1, VIII2, VIII3.
Bibliotekarka,Sanja Koljenšić-Malešević
- Written by Admin Duda V.
Školska biblioteka OŠ “Ratko Žarić”
Školska biblioteka je mjesto gdje se smješta, čuva, stručno obrađuje i daje na korišćenje knjižna i neknjižna građa .
Školski bibliotekar * Sanja Koljenšić – Malešević * će da:
- - upozna korisnike s različitim izvorima informacija; uputi ih u način korišćenja i podstiče korišćenje,
- - korisnicima omogući pristup informacijama putem interneta ,
- - podstiče korisnike da razvijaju potrebu za učenjem tokom cijelog života,
- - učenicima omogući pozajmicu lektirnih i drugih knjiga koje su im potrebne u redovnom školovanju,
- - nastavnom osoblju i stručnim saradnicima omogući korišćenje i pozajmicu dodatnih izvora informacija potrebnih za kvalitetno izvođenje nastave i stručno usavršavanje ,
- upozna korisnike s načinom rada školske biblioteke
KNJIŽNI FOND Fond školske biblioteke sadrži :
- - knjižnu gradu ( knjige , časopise i drugu štampanu građu )
- - 21 027 knjiga
- - neknjižnu gradu ( audio – vizuelne medije , CD ROM , DVD , diskete , internet zapise i sl. )
Knjižna grada predviđena za pozajmicu smještena je u slobodnom pristupu.
KORISNICI I IZNAJMLJIVANJE BIBLIOTEČKE GRAÐE
Usluge školske biblioteke mogu koristiti učenici, nastavno osoblje, stručni saradnici i ostali radnici Škole .
- Učenici pozajmljuju knjige na rok od 15 dana . Rok se može produžiti za još 15 dana.
- Nastavno osoblje i stručni saradnici knjigu mogu pozajmiti na rok do tri mjeseca. Ostali radnici knjigu pozajmljuju na rok od 15 dana.
- Korisnici su dužni da pozajmljene knjige i drugu građu vrate pravovremeno.
- Pozajmljena građa vraća se isključivo bibliotečkom radniku.
- Korisnici građu pozajmljuju lično.
- Pozajmljenu građu umjesto korisnika može vratiti drugo lice, ali je korisnik isključivo odgovoran za njeno oštećenje.
- Razredni starješina je dužan da prilikom prelaska učenika u drugu školu provjeri da li su vraćene pozajmljene knjige , prije potpisivanja svjedočanstva – prelaznice.
- Radnici kojima je prestao radni odnos obavezni su da vrate svu pozajmljenu bibliotečku grad .
- Korisnici su dužni da građu čuvaju od svakog oštećenja.
- Korisnik koji ošteti ili izgubi pozajmljenu knjigu odgovoran je za štetu.
- Oštećenu ili izgubljenu knjigu korisnik nadoknađuje novom istog naslova , ili drugom u dogovoru sa bibliotečkim radnikom .
- Svi korisnici mogu svakodnevno koristiti gradu referensne zbirke (enci klopedije , rječnike , bibliografije , atlase i slicno ) isključivo u prostorijama školske biblioteke . Knjige iz referensne zbirke se ne pozajmljuju .
RAD BIBLIOTEKE
- - Biblioteka radi u toku nastavnih dana tako da su obuhvaćene obje smene .
- - Radno vrijeme je istaknuto na ulazu u Biblioteku ( I smjena utorak i četvrtak II smjena ponedjeljak srijeda, petak).
- - Korisnici imaju pravo na nesmetan i ugodan boravak u Biblioteci .
- - Korisnici su dužni da u bibliotečkim prostorijama održavaju mir i tišinu . Bibliotečki radnik je ovlašćen da udalji korisnika koji narušava red i mir .
- - Korisnici su dužni da bibliotečke prostorije, poslije korišćenja, ostave u urednom stanju .
- - U bibliotečkim prostorijama se može organizovati individualni i grupni rad sa učenicima, nastava i vannastavne aktivnosti ( susreti, kvizovi , takmičenja, razgovori, sekcije i sl . ) u skladu s Godišnjim planom i programom rada Škole .
- - Nastavno osoblje i stručni saradnici mogu organizovati nastavu i u školskoj čitaonici, ali su obavezni da o tome prethodno obavijeste bibliotečkog radnika .
Đaci prvaci - najdraži gosti !
Tad Biblioteka procvjeta. Šarene se šnalice, šeširi, haljinice, košulje. Sve je veselo, puno smijeha, nespretnosti, iskrenosti... Listaju slikovnice, bajke, dive se ilustracijama. Poneko zna i da čita. Baš je veselo kad svrate prvaci!!!
Pjesnički kutak u biblioteci
Isječci iz časopisa“ Biseri“ u kojem naši učenici objavljuju svoje literarne radove.