- Written by Nikola Kasalica
Poklon mamama za 8. mart (II1)
Povodom Međunarodnog dana žena, učenici II1 odjeljenja su pokazali kreativnost i ljubav prema svojim majkama, izrađujući unikatne poklone. Ove godine odlučili su da ih obraduju ručno ukrašenim šoljama sa tanjirićima.
Tokom radionice, mali umjetnici su koristili boje za staklo kako bi oslikali šolje raznim motivima, dodajući im lični pečat. Pored toga, primijenili su dekupaž tehniku, pažljivo lijepeći fotografije na kojima su oni sa mamom, stvarajući tako nezaboravne uspomene. Svi su sa puno truda i ljubavi pravili poklon, iščekujući trenutak kada će ga uručiti mami. Naravno, nijesu zaboravili da se zahvale svojoj učiteljici Dudi koja je kupila šoljice i materijal za rad, uz pitanje na koje se s nestrpljenjem čekao odgovor - A šta ćemo praviti sljedeće godine? ☺️
- Written by Nikola Kasalica
Prvi časovi vožnje u odjeljenju II1
Na času Prirode i društva, tema Saobraćaj je odlična prilika za prve časove vožnje. Automatski mjenjač, gas i kočnica, volan i svi prateći instrumenti su uspješno savladani kroz gradsku vožnju, a zatim usavršeni na reli takmičenjima. Učenici II1 odjeljenja su uživali dok su usvajali znanja o saobraćajnim znakovima, djelovima kolovoza, saobraćajnim pravilima... Da virtuelna vožnja može biti izuzetno korisno nastavno sredstvo pokazala je učiteljica Duda Vujičić na jednom neobičnom sasvim običnom času.
- Written by Nikola Kasalica
Ogledni čas
Dana 28.02.2025.god. profesorica engleskog jezika Jelena Doknić je održala UGLEDNI ČAS na kojem su učenici uz donošenje igracaka, postera, crteža usvajali vokabular vezan za naslov (Pets). Radom u paru kao oblikom rada učenici su opisivali prvo svoje pa onda životinje druga ili drugarice. Atmosfera je bila radna, kreativna, podsticajna. Ono što je dalo posebnu notu času je pjevanje omiljenih pjesmica na engleskom jeziku.
Čas je održan u odjeljenju lV/5. Času su prisustvovale Vjera Bjelica, pedagoškinja i Lidija Vujović, nastavnica razredne nastave.
- Written by Nikola Kasalica
Izvještaj o održanom uglednom času
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima, nastavnica engleskog jezika, Gordana Roćenović je održala ugledni čas u odjeljenju II-2.
Učenici su kroz zabavne sadržaje: slagalice, crtani film, pjesmu... naučili nove pojmove i riječi. Takmičarski duh nije izostao dok su pokušavali da sastave slagalice sa pojmovima vezanim za Novu Godinu i Božić. Uživali su dok su gledali crtani film o Deda Mrazu i njegovom pomoćniku. Odgovarajući na pitanja probudila se njihova radoznalost, a kroz beskrajni svijet mašte zamišljali su Deda Mraza i njegove irvase, poistovjetili se sa djevojčicom Ejmi i poželjeli da budu Deda Mrazovi mali pomoćnici. Usvojili sve nove riječi, veoma uspješno ih ponavljali, crtali ih i bojili, a koliko su bili motivisani i raspoloženi za rad pokazali su osmjesi koji su krasili njihova lica tokom cijelog časa.
Sve aktivnosti koje su predstavljene na času pokazale su da su igra i pjesma najbolji način učenja i usvajanja stranog jezika. Motivisani i raspoloženi u duhu praznične atmosfere učenici su oduševili nastavnike-goste časa, a samim tim isti je dobio veoma pozitivne kritike.
Času su prisustvovale: pedagoškinja Vjera Bjelica, nastavnice engleskog jezika Mirjana Đukanović i Ana Glušac, učiteljica Olivera Mićović i asistent u nastavi Tijana Kosić.
Učenici II-2 i nastavnica Gordana Roćenović žele vam Srećnu Novu godinu i da Deda Mraz ispuni i vaše želje.
- Written by Nikola Kasalica
Književna radionica u odjeljenju III5:
Lutkarska predstava „Ružno pače“
U četvrtak 26. decembra 2024. godine u odjeljenju III5 održan je ugledni čas koji je realizovan kao književna radionica.
Nakon čitanja i analize bajke „Ružno pace” na prethodnim časovima, učenici su izrazili želju da izvedu lutkarsku predstavu. Pripremili smo prikladan dramski tekst i podijelili uloge. Takođe, za čas je pripremljen paravan, a kreativne ideje za njegov izgled dali su učenici i učestvovali su i u njegovoj pripremi.
U realizaciji lutkarske predstave sudjelovali su svi učenici iz odjeljenja oponašajući „odabranim“ glasom, iza paravana, književni lik koji je predstavljala njihova lutka. Izvođenje predstave odigralo se u pet etapa (U roditeljskom domu, Na farmi, U močvari, U kolibi i Među svojima), a u publici je sjedelo nekoliko đaka prvog razreda, pedagoškinja Vjera Bjelica i direktorica Nevenka Nikčević.
Čas je bio uspješan i zabavan, a trećaci zagrijani da u skorijoj budućnosti realizuju još neki sličan projekat.
Olivera Krivokapić
- Written by Nikola Kasalica
Ugledni čas – IX/3
Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost
„Bilo je to u nekoj zemlji (možda baš u tvojoj), u jednoj školi (u koju je možda išao neko od tvojih ukućana)” – u jednom odjeljenju – odjeljenju 9/3. Nastavnica je jednog dana predložila učenicima da na ovom času putuju u prošlost s junacima i junakinjama iz književnih djela. I taj čas postade prava čarolija.
Čim se začu školsko zvono koje je najavilo početak časa, učenici više nijesu bili djeca današnjice. Kao da je nekom lijepom knjiškom magijom svako dijete postalo junak iz književnih djela. Kroz riječi citiranih iz raznih priča, pripovjetke, pjesme i romana, svako od učenika je predstavljao čovjeka i njegove životne motive i ciljeve iz različitih vremenskih perioda. Mogli smo doživjeti to koliko je senzibilitet čovjeka i njegov pogled na život bitan za sami tok življenja tog čovjeka. Na ovom času mogli smo čuti citate iz „Poslanice Brđanima“, Petra I Petrovića Njegoša, sa snažnim dubokim porukama pravde, slobode, etičke vrijednosti i obrazovanja. „Mali princ“ je „omekšao“ toliku ozbiljnost iz naše učionice, govoreći o ljubavi, pravom prijateljstvu, odgovornosti kao i smislu života koji prepoznajemo čitajući velikog „Malog princa”. Nepokolebljiv i istrajan u teškim uslovima življenja „Pilipenda” nas je podsjetio kako se čuva obraz i dostojanstvo, nacionalni identitet i moral. Na kraju, lirika je svojom magijom probudila posebnu emociju u svima prisutnima.
Pjesme „Ljudi sjenke” i „Baladu Iz predgrađa” kao i druga velika djela smo imali priliku i ranije čuti ili pročitati, ali posebnost je bila slušati kako o njima govore djeca i doživljavaju ih velikim i važnima. Učenici su se uživjeli i saživjeli sa književnim junacima, komentarisali, vodili dijaloge i zaista je poseban osjećaj kada u današnje vrijeme savremene tehnologije i interneta neko uspije da probudi živu riječ i emociju poezijom i prozom, a pogotovo kada su u pitanju djeca.
„Bilo je to baš u našoj školi, u odjeljenju IX/3,
nije bilo kao obična igra,
u vremenu kad čitat' sve manje se voli,
djeca su bila junaci iz knjiga.”
U ime odjeljenja IX /3
učenici Ognjen Cerović i Vasilije Perović sa nastavnicom Vanjom Pićurić
- Written by Nikola Kasalica
Projekat:
MOJ OMILJENI VEBSAJT
Prošlog utorka (10.12.2024.), u okviru projekta Moj omiljeni vebsajt, timovi učenika odjeljenja VIII razreda nastavnika Engleskog jezika Nikole Kasalice predstavili svoj projekat svojim odjeljenskim drugovima. Projekti su rađeni i predstavljeni u Microsoft PowerPoint-u. Svaki član tima koji je uspješno prezentovao svoj projekat dobio je tri poena, sa izuzetkom (po) jednog (pet), kog su učenici glasanjem izabrali za najuspješniji:
- VIII/1: Dork Diaries (dorkdiaries.com)
- VIII/2: Scratch (scratch.mit.edu)
- VIII/4: Rosetta Stone (rosettastone.com)
Konačno, nastavnik je od tri pobjednika odabrao projekat koji je, po njegovom sudu, bio najkvalitetniji, i članovi tog tima dobili su po sedam bodova – u pitanju je projekat „Scratch“ učenika Božović Sofije, Bulaijć Bodina i Macanović Selene.
Dobijene poene učenici mogu iskoristiti na jednoj od predstojećih provjera znanja (dopuna poena).
Na narednom času, učenici odjeljenja dali su povratnu informaciju (šta im se (nije) dopalo).
Projekat je bio opcionalnog karaktera i u njemu je učestvovalo 18 timova (48 učenika) iz tri odjeljenja.
Nastavnik engleskog jezika
Nikola Kasalica
- Written by Nikola Kasalica
Saradnja sa Filozofskim fakultetom:
Gosti na času likovne kulture u III razredu
Dana 12. novembra 2024. godine, imali smo priliku da ugostimo studentkinje IV godine Učiteljskog fakulteta. One su izvodile praktičnu nastavu u III razredu u okviru predmeta Metodika likovne kulture.
U odjeljenju III5 nastavu su realizovale studetkinje Anđela Damnjanović i Ljubica Mršović. Uz zanimljiv uvodni dio časa, koji je ispraćen kvizom i asocijacijama, đaci učiteljice Olivere Krivokapić govorili su o slikarstvu, slikarskim materijalima sa posebnim osvrtom na kolaž. Djeca su izvlačenjem birala jednu od tema, SVEMIR, MOJ SAN, MORSKO DNO i realizovali ih u kolaž tehnici, u kombinaciji sa temperama.
Smjernice i dobra organizacija predavača omogućili su da djeca ostvare veliki broj kreativnih i uspjelih rješenja.
Uz njihovo predstavljanje i tumačenje radova, podršku predavača i vršnjaka, aktivnost je završena uspješno i kreativno.
U odjeljenju III2, kod učiteljice Tanje Vasović, nastavu su izvodile studetkinje Amina Agović i Marija Asanović.
Djeca su imala prilike da se upoznaju sa osnovnim i izvedenim bojama uz djela Matisa i Andre Derena, a kasnije i da sami ostvare svoje radove na zanimljivu temu, POGLED KROZ MOJ PROZOR. Radove su ostvarili u slikarskoj tehnici „tempera“, a pred sam kraj časa imali su prilike da predstave svoje djelo i da ga, zajedno sa učiteljicama, prokomentarišu.
Pored upoznavanja sa postupcima slikanja temperom, podsticano je njihovo kreativno razmišljanje, vizuelno pamćenje i dat im je prostor da na svoj način odgovore zadatoj temi. Pred kraj časa su, pred odjeljenjem, izgrađivali samopouzdanje i retoriku, predstavljajući urađeno, uz podršku predavača.
Za Aktiv III razreda
Olivera Krivokapić
Page 1 of 13