Slikamo poput Mikija Radulovića

 

 

radulovic 2.0

 

U eTwinning projekat “U svijetu likovnih umjetnika” učenici II1 odjeljenja su uključeni od 1. razreda. Kroz ovaj projektni zadatak upoznali su se sa životom i djelima Milovana Mikija Radulovića.

 

 

Zadivljeni njegovim ateljeom, poželjeli su da jednog dana posjete čuvenog slikara crnogorskog pejzaža.

Učiteljica Duda Vujičić

 

 

IZVJEŠTAJ O SARADNJI SA GIMNAZIJOM ,,STOJAN CEROVIĆ''

U OKVIRU PRIMJENE PROJEKTNE NASTAVE U RADU SA DAROVITIM UČENICIMA

projektna.daroviti 5.0

U okviru primjene projektne nastave sa darovitim učenicima, koji je definisan kao jedan od ciljeva profesionalnog razvoja na nivou škole za 2024/25. god, saradnje sa lokalnom zajednicom i E-twinning projekta, nastavnice engleskog jezika OŠ „Ratko Žarić“ Gordana Roćenović i Jelica Kovačević iz Gimnazije „Stojan Cerović“ pokrenule su su zajednički projekat u septembru 2024. godine koji se bavi temama savremene tehnologije, njenim korišćenjem, te posljedicama prekomjerne izloženosti digitalnim sadržajima. Projekat ima za cilj da kod učenika razvije kritički stav prema tehnologiji, kao i svijest o njenom uticaju na svakodnevni život, zdravlje i društvene odnose.

Nosioci aktivnosti u okviru ovog projekta su učenici Gimnazije „Stojan Cerović“ i JU OŠ „Ratko Žarić”, podijeljeni u dvije grupe. Učesnici su učenici IX razreda OŠ „Ratko Žarić“ koji pohađaju dodatnu nastavu iz englekog jezika: Anja Miljanić, Katarina Krivokapić, Pavle Vuković, Hana Jauković, Anica Radulović, Rastko Šumić, Nemanja Simanić, Ognjen Cerović, Anastasija Bogetić i Itana Šućur, dok su u istom učestvovali učenici II I IV razreda Gimnazije „Stojan Cerović“.

Tokom trajanja projekta, učenici su istraživali različite aspekte prekomjernog korišćenja tehnologije, analizirali literaturu, kao i relevantne podatke o vremenu provedenom uz digitalne uređaje i njegovim efektima na zdravlje i društveni život. Organizovane su diskusije i radionice u kojima su učenici, uz vođstvo nastavnika, dijelili lična iskustva i utiske, razmjenjujući ideje o načinima umjerenog i svrsishodnog korišćenja tehnologije. Takođe, učenici su osmislili prezentacije koje su predstavljene u obje škole, a koje sumiraju preporuke za odgovorno korišćenje digitalnih uređaja.

 

How technology affects today's generations

 

Ovaj projekat je podstakao učenike da razmišljaju o tehnologiji i njenom uticaju na različite aspekte svakodnevnog života. Saradnja sa Gimnazijom „Stojan Cerović“ omogućila je učenicima da prošire svoja znanja, razviju timski duh, kao i da primijene stečene vještine na način koji će im koristiti u budućim profesionalnim i ličnim izazovima.

Učenici i nastavnici izrazili su zadovoljstvo rezultatima projekta, uz nadu da će slične aktivnosti nastaviti da jačaju saradnju između obrazovnih ustanova, doprinoseći kvalitetnijem obrazovanju i svijesti o odgovornom korišćenju tehnologije.

Projekat o uticaju tehnologije na današnje generacije prvi je od planiranih. Ubrzo će se učenici predstaviti kroz neke druge, za njih interasantne teme. Njihova motivacija da rade i primjenjuju nešto novo ključna je za njihov uspjeh i dugoročno usvajanje znanja.

 

Izvještaj pripremila

Gordana Roćenović, prof. engleskog jezika

 

 378391220 298305289573666 8506229926194790835 n

 

 

Projektna nastava u službi čitalačke pismenosti

 

     Tokom školske 2023/24. godine učenici I1 odjeljenja bili su učesnici međunarodnog projekta ,,Pišem ja, pišeš ti”. Autorke ovog projekta su Dušanka Duda Vujičić i dvije sjajne učiteljice iz Srbije, Jelena Babić (OŠ,,Milić Rakić Mirko”, Prokuplje) i LJiljana Sokolović (OŠ ,,Nikodije Stojanović Tatko”, Prokuplje).

     Projekat ,,Pišem ja, pišeš ti”, koji je  započeo u oktobru 2023, a završio se 20. aprila 2024. godine, dio je evropske  platforme eTwinning. U projektu je učestvao 21 nastavnik iz Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Hrvatske i Srbije.

    Cilj projekta je ohrabrivanje i motivisanje učenika za čitanje, pisanje i aktivno slušanje, razvijanje ljubavi prema narodnoj i umjetničkoj književnosti, stvaralačkom radu, njegovanje ljubavi prema književnosti, podsticanje mašte i kreativnosti učenika, razvijanje empatije i društveno odgovornog ponašanja.

    Učenici su se kroz tri zadatka upoznali sa narodnom i umjetničkom književnošću, uvidjeli važnost književne tradicije i umjetničkog izraza,  imali mogućnost da čuju savremene autore iz svog okruženja, da samostalno kreiraju literano djelo i  predstave ga izradom pisanih materijala.

    Učesnici projekta su obilježili Dan svjesnosti o buloznoj epidermolizi (25.10.), Međunarodni dan bezbjednosti na internetu (8.2.) i Svjetski dan pričanja bajki (26.2.).

    Sakupljeni dječji literarni radovi, kao produkti projekta, su u pripremi za štampu u vidu zbornika. Biće prodati u humanitarne svrhe - pomoć u liječenju ,,djece leptira”.

     Projekat "Pišem ja, pišeš ti" ostvario je značajan uticaj na učenike, razvijajući kod njih ljubav prema književnosti, empatiju i kreativno izražavanje. Uspešno su ostvareni svi ciljevi projekta, a pozitivni rezultati pokazuju da je ovakav pristup efikasan u podsticanju učenika na stvaralački rad i literarno izražavanje.

    Na 38. konkursu Sabora učitelja Republike Srbije ,,Unapređivanje nastavne prakse kroz razmenu profesionalnih iskustava" projekat je prezentovan, kao primjer dobre prakse, a jedan je od nagrađenih projekata novoustanovljene nacionalne nagrade za projekat.

    Projekat je u tri države, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji, dobio Nacionalnu oznaku kvaliteta, čime je ispunio glavni uslov za apliciranje za Evropsku oznaku kvaliteta.

                                                                                                                              Autorice projekta

369699284 6732991233397844 642054143204051644 n                 410676987 24387247654256080 8223422406133442939 n