"Svijet kroz oči Oskara Vajlda"

 

 

vajld.vorotovic 0

 

U sedmici u kojoj se obilježava Svjetski dan knjige, 24.4.2025. godine, učenici dramske i literarne sekcije osmog razreda naše škole, pod mentorstvom profesorice Snežane Vorotović, na Sceni 213 održali su umjetničko veče pod nazivom „Svijet kroz oči Oskara Vajlda“. Ovo veče nastalo je kao krajnji ishod Projekta u koji je bilo uključeno tridesetak učenika osmog razreda i na kojem se radilo skoro godinu dana. Cilj Projekta bilo je podsjećanje na značaj pisane riječi, kao i na to koliko književnost može da bude moćna i inspirativna, a poruke koje se u knjigama nalaze snažne i ohrabrujuće.

Oskara Vajlda, duhovitog kritičara ljudskog društva i čovjekove nesavršenosti, učenici su upoznali čitajući njegove priče iz zbirke „Srećni princ i druge bajke“. To su bili za njih potpuno novi, originalni tekstovi, kakve prije nijesu imali priliku da čitaju. Vjerovatno su upravo zbog toga na njih i ostavili tako snažan i poseban utisak. Vajld ne može bez satire; ponekad je ona u cijeloj priči, a ponekad samo kao komentar pun otrovnih žaoka uperenih protiv bezosjećajnih ljudi, protiv umišljenih filozofa i logičara, protiv lažnih prijatelja, protiv svijeta koji zna samo za surovost. On izvrgava podsmijehu sve egocentrične, sebične ljude, ljude koji vjeruju da se svijet oko njih vrti. Ljude pune sebe, spremne da slušaju samo svoj sopstveni glas i koji nijesu u stanju da osjete i razumiju tuđu bol i patnju.

Na drugoj strani, u ovim pričama imamo tihe, nenametljive ali snažne i upečatljive likove koji su uvijek spremni da pomognu drugima, da se žrtvuju i stave tuđi život ispred svog.

Čitajući ove priče i promišljajući o njima, učenici su shvatili da se današnji svijet ne razlikuje mnogo od svijeta Vajldovih antibajki. Zato su došli na ideju da Vajldove likove uvedu  u međusobne dijaloge, kao i u dijaloge sa likovima iz drugih djela i drugih autora,  kako bi pokušali da ih „urazume“ i učine da shvate svoje greške i pokušaju da ih isprave. Tako je nastao određeni broj dijaloga, od kojih je na umjetničkoj večeri izvedeno šest : Slavuj i lasta, Zvjezdan i Infanta, Sebični džin, Slavuj i Srećni princ, Boka i Hans, Student, Zvjezdan i Slavuj, Srećni princ i Infanta, uz tri scene iz originalnih Vajldovih priča: Infantin rođendan, Zvjezdan i  Odani prijatelj. Učenici su svojim izvođenjem uspjeli da publici približe misao jednog izuzetnog a osporavanog pisca, da pošalju njegove poruke o tome koliko su dobrota, plemenitost i empatija važni u svakom vremenu i u svakom društvu, koliko su pravi prijatelji dragocjeni a ljubav moćna i snažna. Veče je završeno autorskim tekstom „Dobro i zlo“, u kojem mladi ljudi poručuju da su razočarani svijetom danas, svijetom u kojem vladaju nepravda i u kojem su zlo i dobro povezani i isprepleteni. Ipak, konačna poruka večeri je optimistična i ohrabrujuća : „Ne smijemo sebi dozvoliti da izgubimo nadu da će ovaj svijet jednog dana postati bolje, ljepše i pravednije mjesto za sve ljude. Mjesto na kojem srećni prinčevi i divne lastavice neće biti rijetkost.“